Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Túlačky LXXVII - Kostol Henckovce (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

áno

ďalší stredoveký gemerský skvost na ktorý sa štát ľahostajne pozerá ako zaniká. Evanjelická cirkev nie je taká bohatá, aby tieto opravy utiahla zo svojho a tu nepomôžu ani aktivační pracovníci, lebo na rozdiel od hradov, kde stačí murovať pod dozorom odborníka, pri kostoloch treba aj odborných reštaurátorov.

V lete som bol v Ochtinej, kde miestny farár robí aj turistického sprievodcu aj bojuje o každý groš na záchranu kostola. V súčasnosti sú trendy aby boli kňazi platení veriacimi. Povedal mi : V obci chodí do kostola pravidelne cca 20 ľudí ( rozumej staré dôchodkyne) a väčšina obce sú Rómovia s minimálnym príjmom. Je jasné, že sa mi nedokážu poskladať na plat. Ak budem musieť odísť, kto bude sprevádzať turistov? Kto sa postará o kostol? O pár rokov ho zatvoria a bude pustnúť.
 

...no ono to tak celkom nie je...

...odluka cirkvi od štátu nemá nič spoločné so záchranou kultúrnych pamiatok. Zákon, ktorý zaručuje ochranu Národných kultúrnych pamiatok platí aj teraz. A v mnohých prípadoch sa žiaľ, nenájde nikto v obci, kto by inicioval obnovu. Slováci sme už žiaľ takí. Kostol V Henckovciach nepatrí evanielickej cirkvi. nespravuje ho žiadna cirkev. To, že píšete o stave veriacich "V obci chodí do kostola pravidelne cca 20 ľudí ( rozumej staré dôchodkyne) a väčšina obce sú Rómovia s minimálnym príjmom" je len dôkazom podvádzania a klamstva cirkvi o množstve veriacich. Nič také nie je a realita je colkom iná !!!
 

zrejme

ste si nevšimli, že hovorím o obci Ochtiná, nie Henckovce
 

...žeby som sa mýlil ?...

..."áno
ďalší stredoveký gemerský skvost na ktorý sa štát ľahostajne pozerá ako zaniká. Evanjelická cirkev nie je taká bohatá, aby tieto opravy utiahla zo svojho a tu nepomôžu ani aktivační pracovníci, lebo na rozdiel od hradov, kde stačí murovať pod dozorom odborníka, pri kostoloch treba aj odborných reštaurátorov"....
Ochtinú spomínate až v druhom odstavci, napriek tomu však neviem v čom je rozdiel ? Cirkevnú daň by mali platiť všetci, ktorí využívajú služby cirkvi. Akejkoľvek. A rovnako aj cirkev, akákoľvek, by mala odvádzať dane z majetku. A tam je najväčší kameň úrazu !!!!
 

sorry

napísal som to mimo poradia
 
Hodnoť

rozdiel

je v tom, že Henckovce sú len krok od zániku, ale Ochtiná ešte žije. No ak tam nebude telom a dušou zapálený farár, ktorý sa o tento skvost stará, tak aj Ochtiná dopadne ako Henckovce.
Len taká otázka, že či ste boli v niektorom z maľovaných gemerských kostolov aj osobne?
 
Hodnoť

...nuž...

...keď dávam pod text s fotografiami znak Copyright ©, čo si asi myslíte, kto to na mieste nafotil ? Text ste zrejme vôbec nečítali, však ? Pamiatková obnova je mojou profesiou a sám za zaoberám výskumom a reštaurovaním nehnuteľných pamiatok. "Maľované gemerské kostoly" poznám už mnoho rokov a navštevujem ich pomerne pravidelne aby som poznali ich stav. A keby ste mali záujem, skúste si prehľadať moje blogy dozadu a určite nájdete aj iné. V najbližšom období priložím aj Ochtinú i ďalšie. Apropo, nie vždy je vecou aktivít farárov, alebo faráriek záchrana kostola. V mnohých prípadoch sú to aj pamiatkari , alebo odborníci z daných oblastí, ktorí sa pokúšajú rozbehnúť obnovu, ale žiaľ narážajú niekedy aj na nechuť farárov /správcov/ byť nápomocný. Aj oni sú ľudia s rôznymi vlastnosťami....a aj im niekedy nie je milé, keď im narúšame-jú zabehnutý život....
 

nuž

nič v zlom, ale ako mám vedieť, že číslo 1593509 je autor článku? prečo sa nepodpíšete aj pod príspevky menom?
a predstavte si, že aj text som čítal aj fotky veľmi chválim
Gemer je moja srdcovka, poznám ho veľmi dobre a stav tamojších pamiatok ma tiež trápi
ale pri Vašej konfrontačnej rétorike už ľutujem, že som sa vôbec ozval
prajem veľa zdaru pri záchrane týchto skvostov
 

..tak nič v zlom...

...ale meno je pod textom a fotografiami....a ak som Vás nejako urazil, je mi to ľúto. Necítim nejakú konfrontáciu, len nie so všetkým súhlasím...
 

však v poriadku

ja hovorím o príspevkoch do diskusie kde sa podpisujete len číslom. Keby som bol od začiatku vedel, že diskutujem s autorom, tak by tie moje vyzerali inak a určite by som sa hlúpo nepýtal, či ste tam boli aj osobne.

Ochtinú som uviedol len ako príklad toho, čo hrozí malým obciam so vzácnymi kostolmi. Sú to práve Ochtiná, Koceľovce, Kraskovo, Kyjatice, Roštár a Chyžné. Ak miestni nebudú schopní platiť svojich kňazov, tak môžu biskupské úrady rozhodnúť a uzatvorení týchto kostolov a budeme tu mať ďalšie Henckovce, či Brdárku.
Farár v Ochtinej je príkladom toho, že môže byť zároveň duchovným otcom, aj manažérom starajúcim sa o historickú pamiatku. Podobným bol aj mladý farár v Štítniku, no u neho začala prevažovať starostlivosť o pamiatku nad duchovnou prácou, tak ho presunuli do inej obce. Protikladom bol zase farár v Koceľovciach, ktorého historické fresky absolútne nezaujímali. Našťastie aj on je už preč.
Ja osobne si myslím, že kým sa pri záchrane týchto pamiatok nespoja štát, samosprávy,cirkev a občianske združenia, tak vždy pôjde len o plátanie najväčších závad a o snahu aby sa aspoň ako tak udržali pri živote.
Stredoveká šľachta bola sponzorom výstavby týchto unikátov, žiaľ dnešná šľachta dáva prostriedky radšej niekam inam.
Problémom pri získavaní grantov je aj to, že žiadateľ musí dať 5% z vlastného vrecka, čo pri oprave pamiatok môže byť celkom vysoká suma, neriešiteľná pre malé obce.
Je potešiteľné, že na všetkých týchto objektoch sa podarilo zrekonštruovať strechy, takže sú chránené aspoň pred počasím.
A ako vidno z Vašich fotiek, tak v Henckovciach sa pracuje aj v interiéri - ľady sa pohli.
Veľký kus práce robia aj propagátori stredovekých sakrálnych stavieb, napr. manželia Podolinskí a ich stránka apsida.sk.
Pred pár týždňami vysielala RTVS dokument Fantastický stredovek, venovaný gemerským kostolom. Čakal som od neho viac, ale dúfam, že predsa len oslovil ďalších ľudí, ktorí o kostoloch doteraz nevedeli.
Ešte raz Vám želám veľa úspechov pri záchrane pamiatok a ak môžem nejako konkrétne pomôcť ( nemyslím finančne , aj ked aj to sa stalo), tak budem rád.
 


Najčítanejšie


 1. Miroslav Ferkl: Negatívny vedľa pozitívneho. 240
 2. Věra Tepličková: Liečiteľ Marian 144
 3. Peter Remeselník: Prečo polícia odmietla potrestať páchateľa, ktorý narazil autom do ľudí a ušiel ? 100
 4. Andrej Kučeravý: Pieseň pre Igora 93
 5. Jaroslav Polaček: Väčší chaos som v živote nezažil, mrzí ma, že premiér na nás útočí 85
 6. Alena Miklošová: Harvard: Love Story 76
 7. Martin Greguš: Antigenový test vs PCR test. Výsledky štúdie z ČR. Je v tom chaos, ako sa ma laik vyznať? 50
 8. Jozef Javurek: Smršť na Liptove 43
 9. Peter Paulík: Zrútené mosty na Slovensku 42
 10. Eva Meszárosová: Fakty o antigénových testoch 32

Rebríčky článkov


 1. Denis Jacko: Chcel by som byť hodinár
 2. Peter Slivovic: On
 3. Štefan Vidlár: Fiškáli, nie je vám hanba?
 4. Juraj Kováč: "Moje telo, moja voľba!" Alebo nie?
 5. Július Kovács: Zoroslav Kollár a justičná fraška v Pezinku
 6. Gabo Németh: Láska z kríža
 7. Ján Buocik: Stanica Filiálka a bratislavský mestský vlak
 8. Andrej Hossa: Čo by ste mali vedieť ak hľadáte prácu?
 9. Roman Lechovič: Nestlé a genocída na deťoch
 10. Balázs Puskás: HOAX a dnešná doba


Už ste čítali?